Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zadanie 1:

Klocek o masie m=2 kg został przymocowany do sprężyny i obraca się wraz z nią wokół punktu, do którego przyczepiony jest drugi koniec sprężyny. Ruch klocka i sprężyny odbywa się w ustalonej płaszczyźnie. Wartość siły pochodzącej od sprężyny równa jest kr, gdzie k=3 N/m, a r jest długością sprężyny. Początkowo klocek porusza się po okręgu, a jego całkowita energia wynosi E=12 J. Masę sprężyny zaniedbujemy.

a) Wyznacz promień orbity i prędkość klocka.
b) Klocek został gwałtownie pociągnięty, w wyniku czego otrzymał prędkość radialną V_r = 1 m/s (w kierunku na zewnątrz orbity). Zaznacz stan o początkowej i końcowej energii na wykresie potencjału efektywnego. Czy moment pędu klocka ulega zmianie?
c) Znajdź minimalne i maksymalne r dla nowej orbity.

Zadanie 2:

Satelita o masie m znajduje się na orbicie kołowej o promieniu r_0 wokół Ziemi. Masa Ziemi jest równa M_Z\gg m.

a) Wyznacz całkowitą energię mechaniczną satelity.
b) Przyjmijmy, że satelita porusza się w górnej warstwie atmosfery, gdzie spowalniany jest przez niewielką siłę tarcia f. W wyniku jej działania satelita będzie powoli zbliżał się do Ziemi poruszając się po spirali. Jeśli siła tarcia jest mała, to w trakcie jednego okrążenia Ziemi promień orbity r będzie w przybliżeniu stały i zmieni się o \Delta r, gdzie \Delta r/r \ll 1. Oblicz \Delta r.
c) O ile zmieni się energia kinetyczna satelity po jednokrotnym obiegu Ziemi? Czy prędkość satelity rośnie czy maleje?

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.