Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zadanie 1:

Jednorodny pręt o masie M i długości l jest jednym końcem (B) podtrzymywany przez stół, a drugim (A) przez rękę. W chwili t=0 punkt A jest nagle zwolniony.

(a) Znajdź moment siły względem punktu B działający na pręt w chwili t=0.
(b) Znajdź przyspieszenie kątowe pręta względem punktu B w chwili t=0.
(c) Znajdź (pionowe) przyspieszenie środka masy pręta w chwili t=0.
(d) Znając odpowiedź na poprzednie pytanie, znajdź siłę, z jaką stół działa na pręt w chwili t=0.
(e) Sformułuj równanie różniczkowe na \varphi(t) (kąt między prętem a kierunkiem pionowym) dla t>0 oraz odpowiednie warunki początkowe. Załóż, że siła tarcia między stołem a prętem jest na tyle duża, że pręt pręt zacznie się zsuwać dopiero gdy będzie skierowany pionowo.

Zadanie 2:

Wahadło fizyczne składa się z dwóch jednorodnych kul o masach M i promieniach R każda, połączonych nieważkim prętem tak, że środki kul odległe są o l>2R. Oś wokół której występują obroty, przechodzi przez środek jednej z kul. Znajdź częstość i okres małych drgań wahadła.

Zadanie 3:

Jednorodna kula do kręgli jest rzucona na tor z prędkością liniową V_o skierowaną poziomo i bez rotacji. Po pewnym czasie, w wyniku działania tarcia, zaczyna toczyć się bez poślizgu. Z jaką prędkością się wtedy toczy? Jak zmieniła się jej energia kinetyczna? Jak długo trwało wytracanie energii kinetycznej? Można pominąć opory toczenia, współczynnik tarcia kuli o powierzchnię toru jest \mu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.