Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zadanie 1:

Pompa z silnikiem o mocy P=4,4 kW pompuje wodę ze studni o głębokości h=54 m. Obliczyć sprawność silnika, jeżeli wiadomo, że w ciągu czasu t=0,5 h pracy pompy masa wydobytej wody wynosi 12 ton, a przyspieszenie ziemskie g=9,81 m/s^2.

Zadanie 2:

W trakcie budowy domu do transportu cegieł użyto windy poruszającej się z prędkością v_w=1 m/s. Na wysokości h=10 m nad chodnikiem z jadącej w górę windy wypada cegła. Spadek cegły obserwuje dwóch pracowników, z których jeden stoi na chodniku, a drugi znajduje się w windzie.

a) Oblicz czas spadku cegły.
b) Wykorzystując zasadę zachowania energii oblicz prędkość cegły tuż przed uderzeniem w chodnik w układzie pracownika stojącego na chodniku.
c) Wykorzystując zasadę zachowania energii oblicz prędkość cegły tuż przed uderzeniem w chodnik w układzie pracownika jadącego w windzie.

Przyjmij, że wypadająca cegła nie zmienia prędkości windy.

Zadanie 3:

Dwie łodzie o masach M_1 = 500 kg i M_2 = 1000 kg płyną naprzeciw siebie po równoległych torach. W chwili ich największego zbliżenia z każdej z nich przerzucono do łodzi sąsiedniej paczkę o masie m=50~kg. Po tej operacji łódź M_1 zatrzymała się, a łódź M_2 płynęła dalej z prędkością v=8,5 m/s. Z jakimi prędkościami poruszały się łodzie w chwili poprzedzającej wymianę paczek?

Zadanie 4:

Rakieta wraz z ładunkiem paliwa ma masę M=250 kg. W wyniku pracy silnika, z dyszy rakiety wypływa gaz o masie m=50 kg, a rakieta wznosi się pionowo na wysokość H=150 m.

a) Jaka była prędkość wypływającego gazu, jeśli wyrzucenie gazów nastąpiło niemal natychmiastowo?
b) Jaka była ta prędkość jeśli przyjmiemy, że gazy były wyrzucane w stałym tempie przez sekundę?

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.