Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zadanie 1:

Po równi pochyłej porusza się klocek o masie m_1, a przez bloczek przewieszony jest ciężarek o masie m_2:

(a) rozważyć ruch układu bez tarcia,
(b) rozważyć ruch z tarciem.

Zadanie 2:

Na desce o masie M leży ciało o masie m. Współczynnik tarcia między deską a podłożem oraz między ciałem i deską wynosi \mu. Jaka powinna być wartość siły \vec{F} działającej na deskę w kierunku poziomym żeby:

(a) deska nie poruszała się,
(b) poruszała się ale bez występowania poślizgu masy m po desce?

Zadanie 3:

Po gładkiej, poziomej powierzchni ślizga się bez tarcia długi klocek o masie M = 1 kg. Po górnej, poziomej powierzchni klocka ślizga się wózek z silniczkiem o masie m = 100 g. Współczynnik tarcia wynosi f = 0.002. Silniczek na wózku nawija na wałek nić ze stałą prędkością V_o = 10 cm/s. Drugi koniec nici przytwierdzamy do nieruchomego względem stołu i odległego pręta. Określ rodzaj ruchu klocka i wózka. Znajdź prędkość klocka oraz czas t, po jakim wózek osiągnie jego przedni brzeg. Załóż, że w chwili początkowej prędkość wózka wynosi V_{o,w} = 10 cm/s, prędkość klocka wynosi zero, a odległość wózka od przedniego brzegu klocka wynosi l = 0.5 m.

Zadanie 4:

Łańcuch o całkowitej długości l rozciągnięto na gładkim, płaskim stole, tak że jego fragment o długości y_o zwisa przez umieszczony w stole otwór. W pewnej chwili łańcuch został puszczony i zaczyna zsuwać się przez otwór. Wyznaczyć długość zwisającego fragmentu y(t) w funkcji czasu. Rozpatrzyć jedynie ruch łańcucha do momentu, gdy traci kontakt ze stołem. Ile wynosi wtedy jego prędkość?

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.